kediler-neden-kusar-kusan-kediye-ne-iyi-gelir

Kediler Neden Kusar? Kusan Kediye Ne İyi Gelir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kedilerin kusması farklı nedenlere bağlı olabilir ve kusan kedilere neyin iyi geldiği de yine sebebine bağlıdır. Bu makalede, kedilerin neden kusabileceği ve kusan kedilere nasıl yardımcı olabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Kediler Neden Kusar?

  1. Tüy Yumağı: Kediler, kendilerini temizlemek için sık sık tüy yalarlar ve bazen yuttukları tüyler birikerek tüy yumağı oluşturabilir. Bu tüy yumağı kedinin midesinde rahatsızlığa neden olabilir ve kusmasına yol açabilir.
  2. Yeme Bozukluğu: Kediler bazen yiyeceklerini hızlı bir şekilde tüketirler veya bozulmuş yiyecekler yerler. Bu durum, kedilerin midesinde sindirim problemlerine neden olabilir ve kusmalarına yol açabilir.
  3. Enfeksiyon: Bazı enfeksiyonlar, özellikle mide veya bağırsak enfeksiyonları, kedilerin kusmasına neden olabilir.
  4. Bağırsak Tıkanıklığı: Kediler bazen yabancı cisimler (örneğin kedi tüyü veya bitki parçaları) yutarlar ve bu nedenle bağırsak tıkanıklığı yaşayabilirler. Bu durumda kusma, ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.
  5. Sindirim Sorunları: Kedilerin sindirim sorunları, mide asidinin fazla salgılanmasına veya yiyeceklerin hızlı bir şekilde bağırsaklardan geçmesine neden olabilir. Bu durumda da kusma yaşanabilir.

Kusan Kedilere Ne İyi Gelir?

Kusan kedilerin tedavisi, altta yatan nedenin tespit edilmesine ve ona göre bir tedavi planının uygulanmasına bağlıdır. Örneğin, tüy yumağı nedeniyle kusuyorsa, veterineriniz muhtemelen kedinize özel bir diyet ve tüy yumağı oluşumunu önlemek için bir tüy topaklaştırıcı ilaç önerecektir.

Bir enfeksiyon veya bağırsak tıkanıklığı nedeniyle kusuyorsa, veterineriniz muhtemelen antibiyotikler veya diğer ilaçlar önerecektir. Ayrıca, kedinizin sıvı ihtiyacını karşılamak için bir serum veya damla tedavisi de verilebilir.

Kedilerin kusması, zaman zaman normal bir durum olabilir, ancak sık sık tekrarlanıyorsa ve başka belirtilerle birlikte geliyorsa (örneğin iştah kaybı, zayıflık veya ishal), kediniz için acil veteriner bakımı gerekebilir.

Kediler Neden Kusar? Kusan Kediye Ne İyi Gelir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Popüler Hayvan ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!